שביל הגולן מקטע 1

מקטע 1 של שביל הגולן הוא נקודת ההתחלה של השביל, אות הפתיחה למסלול רגלי מדהים שאורכו 120 קילומטרים לצד נופי גולן מרהיבים. נקודת ההתחלה של המקטע היא אתר החרמון, ונקודת הסיום היא יער נמרוד וברכת רם. מקטע 1 נהדר למשפחות עם ילדים – בצעידה מצפון לדרום – ומאופיין בהליכה נינוחה לאורך 11 קילומטרים במשך חמש או שש שעות. רוצים לצעוד במקטע אחד אך חוששים מהקושי? אין בעיה. תוכלו להגיע לכל אחת מנקודות הגישה שנמצאות לאורך המקטע ולצעוד בשביל ככל שתרצו. מוכנים להתחיל במסע שיגרום לכם להתאהב בגולן מחדש? הינה כל מה שאתם צריכים לדעת על מקטע 1 של שביל הגולן.

ברוכים הבאים לנקודת ההתחלה

אם החלטתם לצעוד בשביל הגולן, כדאי שתתחילו בנקודת ההתחלה. שביל הגולן מקטע 1 מתחיל מאתר החרמון – וליתר דיוק מקופות הכניסה לאתר – ומאופיין בירידה מתונה ואף תלולה במקומות מסוימים. בעונת החורף (חודשים דצמבר עד מרץ) המקטע סגור למטיילים בגלל השלג והמשקעים הכבדים באזור, אך בשאר עונות השנה המקטע פתוח וזמין לכולם. 'הגענו לאתר החרמון, מה עכשיו?' קודם תיהנו קצת באתר ותספגו את האווירה הנינוחה ושלווה של פסגת הגולן. הביאו בחשבון שאי אפשר להשאיר מכוניות בחניית האתר לאחר השעה 16:00, ולכן מומלץ לצאת לדרך ב־08:00 בבוקר, שעת פתיחת האתר, כדי לחזור בזמן ולאסוף את המכונית. לאחר הבילוי באתר, ארוחת הבוקר, הקפה וההתארגנות, חפשו את נקודת ההתחלה של השביל ליד עץ האלון הגדול מימין למגרש החניה. לא קשה לפספס את השביל, הוא מסומן בשלושה פסים צבעוניים, אחד לבן, אחד כחול ואחד ירוק, וילווה אתכם מכאן ועד שתגיעו לסוף המקטע או לסוף השביל. מצאתם את השביל? נהדר! צאו לדרך.

שביל הגולן מקטע 1

מסלול מקטע 1 - שביל הגולן - מאתר החרמון ליישוב נמרוד

אתנחתה במג'דל שמס

מג'דל שמס היא נקודת האמצע של המקטע הראשון בשביל הגולן. השביל עובר ברחובות היישוב, שם תוכלו למצוא מקומות נחמדים למנוחה קלה, לארוחה ולהצטיידות. תוכלו להכיר מקרוב את היישוב ואת תושביו, להתוודע לעדה הדרוזית, ללמוד על תרבותה הייחודית ועל מנהגי האירוח שלה ולהמשיך בדרך.

מה אפשר לראות בדרך?

מקטע 1 של שביל הגולן יורד מאתר החרמון ומוביל את המטיילים עד לנקודת הסיום שלו דרך הגבול עם סוריה וגבעת הצעקות, בין מטעי הדובדבנים של היישובים הדרוזיים, קרוב לטחנת קמח ישנה ולרקע נופי צפון הגולן המרהיבים. באביב תיהנו מהפריחה המגוונת האופיינית לאזור, מהבהמות שמלחכות עשב בעצלתיים בצדי הדרך ומהירוק הבוהק שאי אפשר להתעלם ממנו. בקיץ הדרך נצבעת בגוֹני אדמה חומים וחמימים, אך אוויר ההרים הצלול עדיין מרמז על נוכחותו. הצעידה בעונת הסתיו נעימה יותר, מתונה יותר ומאוזנת יותר. אם בכל זאת תחליטו לבקר במקטע הראשון של שביל הגולן בחורף, עשו זאת בימים שטופי שמש ותיהנו גם מהלובן הטהור שעוטף את השביל, גם מהשמש הנעימה וגם מהקרירות המרעננת.

ברוכים הבאים לנקודת הסיום – עשיתם זאת!

אם אתם צועדים בקצב סביר למדי, תוכלו להגיע לנקודת הסיום כעבור חמש או שש שעות וליהנות מפיקניק נחמד ביער נמרוד או משהיית לילה בשטחי ברכת רם. העמק שהגעתם אליו הוא עמק יעפורי הקרוי על שם הנביא הדרוזי שככל הנראה קבור בו, נבי יעפורי. ברכת רם נמצאת בלב העמק והיא תוחמת את המקטע הראשון של שביל הגולן.

מקטע 1 –קל או קשה?

מקטע 1 של שביל הגולן מאופיין בירידות מתונות אך לעיתים גם תלולות למדי אם צועדים מצפון לדרום. אם תחליטו לצעוד בו דווקא מדרום לצפון, הביאו בחשבון שהדרך קשה ואף מאתגרת בשל העלייה המתמשכת לאתר החרמון. דרגת הקושי של המקטע מוגדרת בינונית, אך אם הילדים יצליחו לצעוד בו, תהיה לכם חוויה מספקת, מתגמלת ובלתי נשכחת. זכרו שלא חייבים לצעוד לכל אורך המקטע. אפשר לפגוש אותו בנקודות מסוימות – באתר החרמון, במג'דל שמס או בעמק יעפורי וליהנות משעה או שעתיים של כיף משפחתי בחיק הטבע. סיימתם בהצלחה את המסלול? בואו להירגע ולנוח במתחם התיירות והנופש של קיבוץ אורטל. מגיע לכם קצת נחת!

שביל הגולן - מקטעים